TOKAT'A ET KOMBİNASI VE PARÇALAMA TESİSİ KAZANDIRILDI

Tokat’ta 24 milyon liraya mal olan bölgenin en büyük et kombinası ve parçalama tesisinin bölgedeki hayvan ve et üretimine katkı yapması bekleniyor.

Proje maliyeti 24,3 milyon TL olan ve günlük 250 büyükbaş, 1000 Küçükbaş günlük kesim kapasiteli, 80 kişiye istihdam sağlayacak işletme faaliyete geçti.

Faaliyet tanıtım ve bilgilendirme toplantısına, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar, Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Bekler, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Turhal Ticaret Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Sargın, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Tokat Turizm Geliştirme Platformu Başkan Kadir Özbilgin, Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ersoy, sivil toplum örgütü temsilcileri ve davetliler katıldı.

En önemli husus, bu tesisin bir birliktelikle, bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması

Topektaş  Et Kombinası ve Parçalama Tesisi ’nin tanıtım ve bilgilendirme toplantısına Katılan Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler,  faaliyetine başlamış olan tesisin 3 belediye, valilik ve büyük ortağının da Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin ortak olduğu bir tesis olduğuna vurgu yaparak, birlikteliklerinin sadece bu tesisle sınırlı olmadığını söyledi.

Bu birliktelikle bir de Hal Birliği kurduklarını ve Hal Birliği’nde de belli bir aşamaya geldiklerini ifade eden Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler , “ Bugün ise bu et kombinasının açılışını gerçekleştiriyoruz. Artık bundan sonra Tokat ve Bölgesi’ndeki kasaplarımızdan daha sağlıklı, daha hijyenik bir şekilde et tüketiciye ulaştırılmış olacak. Çünkü bizi kesimhanelerimizin hem arıtma tesisleri yoktu hem de eski tesisler olduğu için, bu tesiste olduğu gibi sağlıklı ve hijyenik ortamda sağlıklı kesimler gerçekleştirilemiyordu. Tüketiciye daha sağlıklı ve hijyenik et ulaştırmanın bugün burada mutluluğunu yaşıyoruz. Diğer taraftan bölgemiz hayvancılıkta geçmişi olan bir bölge. Ancak bizim et üreticilerimiz büyük tüccarları burada bulamamanın şikâyetini yaşıyorlardı. Çünkü büyük tüccarlar buraya gelip hayvanları topladıkları zaman dört başı mamur bir kesimhane bulamadıklarından bunları ya Samsun’a ya Sivas’a ya da Yozgat’a götürmek zorundaydılar. Burada kesimhane olmayınca hayvanı buradan alıp nakliye masrafını da üstüne koymak zorundaydılar. Ama artık nakliye masrafından kurtuldukları için hayvanı burada alacaklar, yanı başındaki kesimhanede kestirebilecekler. Hal böyle olunca bu kesimhane büyük et tüccarlarını da bölgeye çekmiş olacaktır. Tüccarlar burada kestirmiş oldukları hayvanları buranın soğuk hava depolarında bekletebilecekler ve ne zaman ihtiyaç duyarlarsa büyük şehirlere götürülebileceklerdir. Tabi burada bu büyük tesisin hizmete girmesinden ziyade en önemli husus da bu tesisin bir birliktelikle bir dayanışmayla yapılmış ve açılmış olması. İnşallah önümüzdeki süreçte bölgesel halimizi de aynı dayanışma içerisinde yapar ve hizmete sokar, böylelikle birlikteliğin ikinci meyvesini de almış oluruz. Ben  tesisimizin bölgemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.diye konuştu.


Oluşturulma Tarihi : 08.11.2018