Turhal Belediyesi

 

Belediye Başkanı Yılmaz BEKLER, Zabıta Haftası’nın 189. kuruluş yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Temelleri 1826 yılında atılan ve her yıl Eylül ayının ilk haftasında kutlanan “Zabıta Haftası”, Her geçen gün hizmet kalitesini artıran ve personel yapısını sürekli dinamik tutan bir anlayış ile 7 gün 24 saat çalışan Zabıta Teşkilatı, vatandaşımızın sağlıklı, huzur ve güven ortamında yaşamasının güvencesidir. Zabıta Teşkilatı onurlu geçmişe sahip ve insan yaşamının söz konusu olduğu her yerde zabıtanın görev ve sorumlulukları vardır. Zabıta mesleğini ilke, özveri ve dürüstlüğün simgesidir. Yaptığı uygulama ve denetimlerle vatandaşlarımızın güvenli, sağlıklı ve düzenli bir yaşam alanı hazırlayan Belediye Zabıtası, kentsel gelişimimize de katkı sağlayan önemli bir birimimizdir. Görevleri gereği Belediyenin gören gözü, işiten kulağı olan Zabıta Teşkilatımız Belediye ile vatandaşlarımız arasında köprü vazifesi görmektedir. Bugüne kadar yaptıkları fedakârca çalışmalardan dolayı başta Turhal Belediyesi Zabıta Teşkilatımızı ve ülkemizin dört bir yanında vatandaşların huzur ve sağlığı için görevini özverili bir şekilde ifa eden tüm Zabıta Teşkilatlarının Zabıta Haftasını kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum." dedi.

 

 

Çivril Deresi kenarında bulunan yürüyüş yolu, oturma alanları ve oyun grupları tamamlandı. Geçmiş dönemlerde yarısına kadar yapılan alanlar yeni dönem ile birlikte tamamlandı. Son olarak oyun grupları ve spor aletlerinin montajının yapıldığı çalışmalarda inceleme yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Engelsiz Yaşam Parkımızın üst tarafındayız.  Ali Bey döneminde bu parkın yarısı tamamlanmış, Engelli vatandaşlarımız için ise bir tane Sosyal Tesis yapılmıştı. Biz göreve geldikten sonra bu parkın hem Çivril Deresi kenarındaki yarım kalan ıslah çalışmalarını, hem de parkımızın geri kalan kısmını tamamladık. Parkımızı tamamladıktan sonra ise üst bölge için apartman sakinlerimizden bir istek aldık. Dediler ki “ Bizim evlerimizin bulunduğu yerlerde çocuk oyun alanı yok, aşağıdaki oyun alanı da bize çok uzak kalıyor, bu baş tarafa da bir oyun grup alanı yerleştirebilir misiniz?” dediler.   Bu istek ve ihtiyaçtan dolayı bu alanı genişleterek oyun grubu ve spor aletleri koyduk. Bu parkımız bittikten sonra ise karşı tarafa başlayacağız.  Toki’ye kadar yeşil alanlar ve parklar ile güzelleştireceğiz. Karşıdan karşıya geçişler için çok modern köprülerimiz olacak.” dedi.

Sanayi sitesi arkasında bulunan Karasu Deresi taş duvar örme çalışmaları devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Sanayi arkasında bulunan Fatih Mahallemizden geçen Karasu Deremizde taş pere çalışmamız devam ediyor. İlk önce Karasu Deremizin içerisinde bulunan balçık ve kamışı temizledik. Temizliğimizi yaptıktan sonra kenarlarını taş pereler ile ördük. Taş duvar çalışmamız bittikten sonra, kaldırımlar ile güzel görünüme kavuşturacağız.

Deremizin kenarlarına oturma grupları koyacağız, yeşil alanlar inşa edeceğiz. Sanayi ve Fatih Mahallemizi birbirinden ayıran köprümüzü ise dar bir köprü ve bu köprümüze genişletiyoruz.

Sanayi Tuvaletini Yeniliyoruz.

Fatih köprüsünün bir ayağında yanında bulunan sanayi tuvaletimizi de yeniliyoruz. Eski tuvaletimizi yıkacağız ve sanayi camisinin altına belediyemiz tarafından yeni güzel bir tuvalet yapacağız.” dedi.     

Turhal Belediyesi’nin daha estetik bir kent görüntüsü oluşturmak için başlattığı uygulamayla ilçede bulunan elektrik trafo binaları boyanıyor.

Turhal Belediyesi, tarafından ilçe merkezinde bulunan ve çirkin görüntü oluşturan trafo binaları, üzerlerine resimler yapılarak güzel görüntüye kavuşturuluyor. İlçemizde kirli ve üzerlerine yazı yazılmış trafo binaları, manzara resimleriyle süslenerek boyanmaya başladı.  Kapalı Spor Salonu yanında bulunan trafo binasındaki çalışmayı inceleyen Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Beni en fazla gururlandıran, onurlandıran ve mutlu eden çalışmalarımızdan bir tanesindeyiz. Aşağı yukarı 2 – 3 ay önce Turhal’daki trafo binalarımızı tuala dönüştürdük. Resim öğretmenliği bölümündeki öğrenciler ile trafo binalarımızı resim etmeye başladık. Hatta çalışmalara başladıktan sonra bizim çalışmalarımız ulusal haber bültenlerinde de yayınlandı. Bu kadar habere değer olmasının sebebi şudur. Trafo binalarımızı standart diğer Belediyelerin yapmış olduğu gibi eski Türk evleri konumunda yapıp çıkmadık. Her birini farklı bir desen, ayrı bir anlamda yapmaya özen gösterdik. Bu trafomuz da ana caddemiz üzerinde ve her taraftan rahat gözükebilecek bir konumda bulunuyor. Bu trafo binamıza tamamen benim düşüncem ile ve çok özel bir tasarım yaptık. Fatih Sultan Mehmet’in tarihimizde çok önemli bir yeri var. Ondan dolayı trafo binamızın yan tarafına Fatih Sultan Mehmet’in büyük boy portresini yerleştirdik. Trafo binamızın bir yüzüne ise Osmanlı armasını yerleştiriyoruz. Armanın altına ise Osmanlı kıyafetleri ile Osmanlı şövalyelerinin geçişini simgeleyen bir tasarım ve Şövalyelerin ellerinde ise bayraklar olacak. Bayraklar da ise tarihteki 16 tane Türk Devletinin bayrakları olacak. Trafo binamızın yan yüzünde ise Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth ettikten sonra şehre büyük sur kapısından girişini gösteren bir fotoğraf koyduk. “Biz Fatih’lerin nesliyiz” diye büyüyen neslin çocuklarıyız. Bu caddeden geçen bütün gençlerimiz, vatandaşlarımız bu trafo binamızın üzerindeki resimlere bakarken hem ecdadımızı hatırlasın, hem de Osmanlı Devleti’ni hatırlasın istedik.” dedi.   

Şelale Restaurant yanında devam eden mescit inşaatımızda sona gelinde. Bölgedeki cami ihtiyacını gidermek üzere yapılan mescit inşaatında incelemelerde bulunan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Şelale Restaurantımızı restore ettik ve halkımızın hizmetine sunduk. Ayrıca bu bölgede bulunan mesire alanlarını elden geçirdik, boyattık, tamir ettik, temizledik. Şuanda da çok yaygın olarak hem gündüzleri, hem de akşamları kullanılıyor. Ancak bu bölgede derme çatmadan, yıkılmak üzere olan, tenekeden bir mescit vardı. Biz ibadethanenin bu şekilde olmasına gönlümüz razı olmadı. Bundan dolayı bu bölgeye ihtiyaç olduğu için çok güzel bir mescit inşa ettik. İçerisinde bayanlar için ayrı, erkekler için ayrı mescit bulunuyor. Bu bölge hem gündüzleri hem de akşamları çok kalabalık oluyor. Namaz kılmak isteyen vatandaşlarımız sürekli bize yer soruyorlardı. Bu sorunu da halletmiş olduk.  İlçe müftülüğümüzden de buraya bir kadro vermesini isteyeceğiz. Mescidimiz tamamlandıktan sonra çevre düzenlemelerini de tamamlayacağız.” dedi.