Turhal Belediyesi

 

İlçemizde bulunan şehit mezarlarının başında bulunan bayrak direkleri ve bayrakları yenileniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Kabristanlar ile ilgili genel bir çalışma başlattık. Bu çerçevede kabristanlarımız da bulunan şehit mezarları ile ilgili ayrıca bir çalışma yapıyoruz. Şehitlerimizin kabirlerinin başlarında bayrak direkleri var. Bayrak direkleri şu anda eskimiş, paslanmış durumda. Bayrak direklerini boyatıyoruz. Üzerlerindeki bayrakların eskimiş ve yırtılmış durumda olduklarını fark ettik. Onları yeniliyoruz. Yine Şehit kabristanlarında kırılan, dökülen yerler var ise onları da tamir ediyoruz. Bizim inancımıza göre Şehitler Allah katında ölmemişler, diridirler ve öbür Dünya’da Allah tarafından rızıklandırılıyordurlar. Bu manada bizlerin onların yanı başlarında kendileri için yapmış olduğumuz her türlü hizmetten de haberdardırlar. Bizler yaşayanlara saygı gösterdiğimiz gibi, vefat edenlere şehitlerimize de saygı gösteriyoruz. Şehitlerimizin kabirleri ile ilgili bu çalışmaları yaptığımız için  Allah’a sonsuz şükürler ediyor, aziz Turhal halkına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 

Turhal Belediyesi, vatandaşların dini vecibelerini sorunsuz ve zahmetsiz bir biçimde yerine getirebilmelerini sağlamak için hem pratik hem de estetik çözümler üretiyor. Bu kapsamda ilçe mezarlıklarına taziye çadırları yapılıyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER:“Mezarlıklarımızda cenaze definleri sırasında yağmur, kar yağışları sonrası, karın, yağmurun altında cenaze sahiplerine taziye vermek zorunda kalıyorduk. Vatandaşlarımız yaz aylarında güneşin altında taziye vermek zorunda kalıyordu. Kale ve Asri mezarlılarımızın önüne tenteler yaptırdık. Bundan sonra karın, yağmurun yâda güneşin altında vatandaşlarımız taziye vermek zorunda kalmayacaklar. Bu güzel hizmetimizden dolayı Allah’ımıza sonsuz şükürler ediyoruz.”

İlçe mezarlıklarımızda radyo frekans sistemi ile 7 gün 24 saat Kur’an-ı Kerim okunuyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Turhal’ımızda şuanda cenaze defni yapılan hem boş yerlerinin olduğu, hem de en çok cenazenin defnedildiği mezarlığımız olan Asri mezarlığındayız. Biz Belediye Başkanlığına geldikten sonra kabristanlarımızda yeni bir uygulama ile 7/24 Kur’an-ı Kerim okunmasını sağladık. Şuan da kabristanlarımızda Kabe imamlarımızın dili ile 24 saat Kur’an-ı Kerim okunmaktadır. Okunan Kur’an-ı Kerim’ler kabirlerde çok mistik ve ruhani bir hava oluşturmaktadır. Ölülerimizin sadece bu Dünya’dan öbür Dünya’ya göç ettiğine inanırız. Okunan Kur’an-ı Kerim’i duyduklarına, yanlarına gelen ziyaretçileri gördüklerine, kendilerine verilen selamı aldıklarına inanırız. Dolayısıyla şu anda kabristanlarda Kabe imamlarının diliyle okunan Kur’an-ı Kerim’den de faydalandıklarını, duyduklarını o Kur’an-ı Kerim’i dinlediğini düşünüyoruz.” dedi.

İlçe mezarlıklarımızda temizlik çalışmaları devam ediyor. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz ilçe mezarlıklarında temizleme ve ağaçlarda budama çalışmalarına devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanımız çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “İlçemizde bulunan bütün kabristanlarda genel bir çalışma içerisindeyiz. Bugün burada Kale Mezarlığındayız. Arkasından Asri Mezarlığına geçeceğiz. Şu anda kabristanlarımızın genel temizlikleri tamamlanıyor. İçerisindeki çöpler, bidonlar, toplanıp temizlenirken ağaç dalları ise budanıyor. Mezarlıklarda kırılan yerler tamir ediliyor. Sadece bunlar ile de kalmayacağız. Aynı zamanda Kale ve Asri Mezarlıklarımızın duvarları da yenilenecek. Biliyorsunuz duvarlar eskimiş durumda kötü ve çirkin görüntü oluşturuyor. Allah nasip ederse çok kısa bir zaman içerisinde hem Kale Mezarlığı’nın duvarları, hem de Asri Mezarlığımızın duvarları yenilenecek. Bununla da kalmayıp mezarlıklara güller, çiçekler ve laleler dikeceğiz. Bizler ölülerine saygısı olmayanların, dirilerine de saygısı olamayacağına inananlardanız.. Merhum Yahya Beyatlı Fransız şair meslektaşları ile konuşurken o zaman Türkiye’nin nüfusu 25 milyon olmasına rağmen Türkiye’nin nüfusu 75 Milyon diyor. Şair arkadaşı biz Türkiye’nin nüfusunun 25 milyon olduğunu düşünüyorduk. Yahya Beyatlı hayır diyor siz nüfusunuzu hesap ederken toprağın altındakini hesap etmiyorsunuz. Bizim için toprağın altındakilerde diridirler. Biz toprağın altındakiler ile 75 milyonuz diyor. Bizler atalarımız, ecdatlarımız merhum yâda merhume olmuş olsa da  biz onların farklı bir alemde yaşadıklarına inanırız. Biz sadece geçici dünyadayız, onlar kalıcı dünyadalar. Bizde kalıcı dünyada olanlara kabristanlarda hizmet etmeye devam edeceğiz. Bu hizmetimizden dolayı da Allah’a ne kadar şükretsek azdır.” dedi.