Turhal Belediyesi

 

Turhal’da hacı adayları dualarla kutsal topraklara uğurlandı. Belediye önünde düzenlenen uğurlama programa Katılan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER; “ inşallah hacı adaylarımız hayırlarla gidip gelmelerini ve memleketimiz, ülkemiz ve Turhal’ımız için edecekleri duaların kabul olmasını niyaz ediyorum. Gidemeyenlere, gitmek isteyenlere de Cenab-ı Hak nasip etsin.” dedi.

Daha sonra Belediye Başkanımız otobüse binerek, hacca gidecek vatandaşlarımız ile tek tek helalleşerek hayırlı yolculuklar diledi.
Turhal 19. Koca Kavak Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında sahneye çıkan Azerbaycan Halk Dansları ekibi izleyicilerden büyük alkış aldı.
Milli Egemenlik Parkı etkinlik alanında sahne alan Azerbaycan Halk Dansları Topluluğu birbirinden güzel dans gösterileri ile izleyicilerin ilgisini çekti. Kendi gelenek ve kültürlerini oyunları ile sergileyen topluluk büyük alkış aldı.
Dans gösterisinin ardından konuşma yapan Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz BEKLER; “ Bugün 30 Ağustos, bizim için zafer bayramıdır. Sadece zafer bayramı değil, aynı zamanda zaferler bayramıdır. Ama iki tanesi vardır ki, bizler için unutulmaması gereken tarihtir. Bir tanesi 30 Ağustos 1071 tarihi, Sultan Alparslan Hazretlerinin beyaz kıyafetler içerisinde atına binerek, bir Cuma sabahında askerlerine seslenerek, bu uçsuz bucaksız coğrafyayı ya İslam’a kazandırırız yâda bu topraklar üzerine şehit oluruz diyerek askerlerine doğuda Malazgirt’ten, batıda Egen denizine kadar bizim için ebedi yurt olacak Anadolu yurtlarını emanet eden 30 Ağustos tarihi, bu zafer kazanıldıktan sonra Anadolu toprakları bizim için ebedi yurt olmuştur. Aradan yıllar geçtikten sonra yine bu topraklara göz dikenler, Müslümanların elinden bu toprakları almak için, bu topraklara tecavüz ettiklerinde Alparslan’ın torunlarından bir başka kahraman, Mustafa Kemal bu topraklarda 30 Ağustos 1922 tarihinde bu toprakları ebedi yurt yapan ikinci büyük zaferi kazanmıştır. 30 Ağustos’u bizler unutmadığımız müddetçe bu topraklarda tekrar başka bir 30 Ağustosta başka bir zafer kazanmaya gerek olmayacaktır. Bizde tamda 30 Ağustosun yıl dönümünde Azerbaycan’dan gelen ekibi sizlerin huzuruna davet ettik. Zafer bayramının olduğu bu güzel günde sizler ile bir akşamüstü bir zafer yaşayabilmişsek, programımızda amacına ulaşmış olacak inşallah. Azerbaycan ve Türkistan, Azerbaycan ve Türkiye sağ tarafımda birinin bayrağı, sol tarafımda birinin bayrağı. Bakmayın aslında birinin renklerinin diğerinden az bir şey farklı olmak ile birlikte aslında iki bayrak aynı bayraktır. İki sininde tam ortasında hilal ve yıldız vardır. Biz Azerbaycan ile birlikte tek millet, iki devletiz. Huzurlarınızdan ayrılırken Azerbaycan Halk Dansları Topluluğuna, Turhal’a kadar teşrif edip şenlendirdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.
Belediye Başkanımızın konuşmalarının ardından program Yaşar ABRUR konseri ile devam etti.

 

Turhal Belediyesi tarafından bu sene 19.sunun düzenlendiği Turhal Koca Kavak Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Koca Kavak Karakucak Güreşleri nefes kesti. 250 sporcunun katıldığı kara kucak güreşlerinde kıran kırana mücadeleler yapıldı. Ünlü Kırkpınar Başpehlivan ve Türkiye Şampiyonlarının da katıldığı güreşlerde Baş Pehlivan Rıza YILDIRIM, Başaltında ise İlyas YILDIRIM birinci oldu.
 
Kara kucak güreşlerinde halka hitap eden Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER; “ Bugün 19.su düzenlenen Geleneksel Koca Kavak Kültür ve Sanat Festivalinin yine 13.sü düzenlenen güreş organizasyonunda sizler ile birlikteyiz. Ben sözlerimin başında öncelikle Allah’a sonsuz şükürler ediyorum. Çünkü bana böyle bir organizasyonu yapma, destek verme fırsatı verdiği için. Seçimlerden önce bir vaadim vardı. Sporu destekleyeceğim, sporların içerisinde özellikle güreşi destekleyeceğimi söylemiştim. Festivalimizin 19.su düzenleniyor. Birincisi değil, ondukuzuncusu düzenleniyor. Bizden önceki Belediye Başkanlarımız, bu güzel festival çalışmasını başlatmışlar, peşinden gelenler devam ettirmişler. Ben bu güzel festivali başlatıp devam ettiren Belediye Başkanlarıma sizler adına teşekkür ediyorum. Festivalimizin, güreş organizasyonumuzun Turhal’ımıza, tüm Türkiye’mize hayırlar getirmesini temenni ediyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” dedi.
Turhal Belediyesinin 19. Kültür ve Sanat Festivali devam ederken her akşam farklı sanatçı vatandaşlar ile buluşuyor. Önceki akşam sahneye çıkan Fatih ÖZİL ve ekibi Turhallılara unutulmaz bir akşam yaşattı. Milli Egemenlik Parkı etkinlik alanında yapılan programa Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER, Zile Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

 

Halk tarafından seçilen ve yemin ederek görevine başlayan 12. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN için Turhal Belediyesi tarafından 12 adet ses bombası atıldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın TBMM’de yemin ederek göreve başlamasını kutlayan Turhal Belediyesi, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olması sebebi ile 12 adet ses bombası attı. Belediye önünde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nda sırası ile ateşlenerek atılan ses bombaları büyük bir gürültü ile patladı.
 
Belediye Başkanımız Yılmaz Bekler atılan ses bombaları ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında; Türkiye tarihinde ilk kez yapılan ve halk oylaması ile seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM’de yemin ederek görevine başlamıştır. Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olması nedeni ile diğer belediyeler gibi bizlerde Turhal Belediyesi olarak 12 adet ses bombası attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın görevinin Türkiye ve dünya ülkelerine hayırlı olmasını diliyorum dedi.