Turhal Belediyesi

 

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz BEKLER 24 Kasım Öğretmeler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz BEKLER:  “Doğruyu, güzeli, iyiyi; her alanda yeniliği ve yenileşmeyi savunan, gerçekleri anlatan; milli birlik ve beraberliğimizin teminatı geleceğin ışık saçan aydınlık nesillerini büyük bir sabır ve özveri ile yetiştiren öğretmenlerimiz; her insanın hayatında vazgeçilmez ve unutulmaz bir öneme sahiptir.

Ülkemizin her köşesine ulaşarak fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip ülkemizi çağdaş, medeniyet seviyesine çıkarma gayreti gösteren tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, bu vesile ile başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere tüm vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan tüm öğretmenlerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Belediyedeki hizmetlerin daha hızlı bir şekilde yürütülmesi amacıyla araç filomuzu yeniliyoruz.

Her konuda ilçeye hizmet anlayışıyla belediyeciliğe devam eden Turhal Belediyesi daha önceden getirdiği 2 tane kazıyıcı yükleyici iş makinesi, 4 tane Büyük Mercedes kamyon, 1 tane silindire şimdi yenilerini ekledi. 4 tane çift kabin pick up, 1 tane çok amaçlı kullanılan arazöz ve bir cenaze arabası daha ekleyen Turhal Belediyesi yenilediği araçlar ile şimdi daha güçlü hale geldi.

Belediye meydanında vatandaşlara tanıtılan araçlar önünde açıklama yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Bugün bir mutlu günü ve mutlu bir haberi sizler ile paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Göreve geldiğimizde Belediyemiz araç filosuna yeni araçlar kazandıracağımızı söylemiştik. 2015 yılı içerisinde 16 tane yeni araç aldık. Bu araçlarımızın 2 tanesi hariç hepsi teslim alındı ve hizmete sunuldu. Bugün itibariyle de 4 tane çift kabin pick up ve 1 tane arazöz teslim alındı. Biz Turhal’ın her tarafını şantiyeye dönüştüreceğimizi söylemiştik.  Tabi ki çok iş yaptığınız zaman, hem çok araç gereç kullanılıyor, hem de çok personel kullanılıyor. Araç gereç ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için 6 – 7 ay öncesinden hazırlıklarımızı tamamladık, Devlet Malzeme Ofisinde ihaleler yapıldı ve bizlere teslim ediliyor. Göreve gelir gelmez alt yapı sorunlarımızı çözmek için büyük bir vidanjör aldık. Fen İşleri Müdürlüğümüze 1 tane asfalt yama robotu teslim ettik. Arkasından 2 tane kazıyıcı yükleyici iş makinesi, 4 tane Büyük Mercedes kamyon, 1 tane silindir aldık.  Bugün ise 4 tane çift kabin pick up, 1 tane çok amaçlı kullanılan arazöz teslim alındı ve hizmete sunuluyor. 1 tane cenaze aracı ve 1 tanede Makine ikmal Müdürlüğünde kullanılmak üzere 2 tane aracımızı da teslim alacağız. Biz bu araçları aldığımız zaman kamuoyunda şu soruyu soruyorlardı.  Bu kadar parayı nerden buluyorsunuz?

Başkan BEKLER: “Şeffaf Belediyecilik…”

Öncelikle tüm ihalelerimizi şeffaf yapmaya başladık.  İhalelerimizden çok büyük kazançlar elde ettik.  İkincisi ise Belediyemizin imkânlarını çok tasarruflu kullanıyor, israf etmiyoruz.  Hal böyle olunca da 15 mahallede farklı bir çalışma yürütebiliyor, bir yıl içerisinde de 16 yeni aracı halkımızın hizmetine sunabiliyoruz.

Başkan BEKLER: “Yoğun Kar, Don Olmadığı müddetçe çalışmalar aralıksız devam edecek…”

Yağmurlar düşmeye başladı ve önümüz kış ancak biz yeni ihaleler yapıyoruz. Kar düşmediği, don olmadığı müddetçe mahallelerdeki çalışmalara devam etmeyi düşünüyoruz. Allah nasip ederse 5 yıllık çalışmalarımız içerisinde seçimlerden önce vaat ettiğimiz gibi tüm mahallelerimiz için planlamış olduğumuz çalışmaları tamamlamış olarak seçmenlerimizin karşısına çıkacağız. Bu imkânları bize sunduğu için Yüce Rabbime şükürler ediyorum. Yine bu görevi bizlere layık görüp, bu makama getirdiği için aziz milletimize de şükranlarımı sunuyorum. Daha güzel çalışmalar ve bereketli günlerde buluşmak üzere, tüm hemşerilerimi Allah’a emanet ediyorum.” dedi. 

Turhal Belediyesi, aşure günü nedeniyle Merkez Cami ve Yenişehir de kurulan stantlar da toplam 10 bin kişiye aşure dağıttı.

Turhal Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen aşure dağıtımı Merkez Cami bahçesi ve Yenişehir Kaymakamlık Lojmanı karşına açılan stantlar da yapıldı. Öğlen namazı çıkışında gerçekleştirilen aşure dağıtımına İlçe Kaymakamı Bünyamin YILDIZ, Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER, Ak Parti İlçe Başkanı Abdullah AY ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşlara kendi elleriyle aşure dağıtan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: Bugün Muharrem ayının on ikinci günü. Geçen yıl olduğu gibi yine bu Muharrem’de on iki günlük oruç bittikten sonra Turhal genelinde aşure ikramımız olacağını söylemiştik. Bugün bu sözümüzü yerine getiriyoruz. Artık Turhal’da geleneksel hale geldi. Her Muharrem ayında ilk on iki gün, ramazan ayında olduğu gibi iftar yemeklerimiz var, sahur ve iftar toplarımız atılıyor. Yine on iki gün boyunca vatandaşlarımızın Muharrem ayını hissedecekleri, hissetmekten öte yaşayacakları bir Muharrem ayı geçirdik. Bugünde aşure ikramımız var. Şuanda Turhal’da Merkez Cami ve Yenişehir olmak üzere 2 noktada aşure dağıtıyoruz. On bin kişilik aşure ikramımız var. Bütün vatandaşlarımıza ikramda bulunuyoruz. Cenabı Allah daha nice Muharrem aylarına bizleri ağız tadıyla kavuşmayı bizlere nasip etsin. Diğer günlerimiz de Muharrem ve aşure gibi bereketli olsun. “ dedi.

Cumhuriyet Bayramı’nın 92. yıl dönümü kutlamaları nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende çelenk sunumu gerçekleştirildi. 29 Ekim cumhuriyet Bayramı çelenk sunumu törenine, Kaymakam Bünyamin YILDIZ, AK Parti Tokat Milletvekili Celil GÖÇER, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Yücel ORHAN, Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER, Cumhuriyet Başsavcısı Necaattin ÖZTÜRK, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Tören, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sona erdi. 

Turhal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri ilçede faaliyet gösteren fırın ve imalathanelere gece yarısı denetim gerçekleştirdi. Gece yarısı yapılan denetimlerde, genelde standartlara uygun faaliyet gösterildiği belirlendi ve eksikliği olan iş yerlerine de sözlü ihtarda bulunuldu.

Turhal Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri gece saatlerinde ilçede faaliyet gösteren fırın ve imalathaneleri denetledi. Sabah saatlerine kadar devam eden kontrollerde fırınlarda çalışan işçilerin muayene kartları, iş elbiseleri, hamurun yapıldığı tekneler, işçilerin saç sakal kontrolleri, soyunma odaları, hamurların bekletildiği odalar, un çuvallarının saklandığı ambarlar, odaların temizliği ve sağlığa uygunluk durumu, dezenfekte, paspas temizliği, havalandırma sistemleri, etiketler, tuvaletlerin temizliği, ekmek gramajları, iş yeri açma ruhsatları ve hafta sonu tatil ruhsatları tek tek kontrol edildi.

Denetimler hakkında bilgi veren Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Bizim için insan sağlığı her şeyden önce gelir. Fırınlarımızın genel denetimlerini yaparak, temizliklerini, gramaj kontrollerini, personelin genel muayene kartlarını ve hijyen eğitim sertifikalarını kontrol ederek, işletmelerimizin yasalara uygun bir şekilde faaliyet göstermesini sağlamaktayız. Halkımız iş yerlerinin düzenli bir şekilde denetlendiğini bilmeleri gerekiyor. Bu sayede vatandaşlarımız fırınlardan güvenle ekmeğini alıp, üretim merkezilerinin temiz ve hijyenik olduğunu da öğrenmiş oluyorlar. Halkımızın sağlığı bizler için çok önemli. Bu nedenle belediye olarak denetimlerimiz aralıksız devam edecek. ”dedi.