Turhal Belediyesi

 

Belediye Başkanımız  Yılmaz BEKLER, Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bekler mesajında; "Hicri takvimin ilk ayı Muharrem, İslam dininde en kıymetli 4 aydan birisidir. Bünyesinde önemli olayları barındırmaktadır. İslam tarihinde dönüm noktası olabilecek olayların yaşandığı önemli bir ay olan Muharrem Ayı; Paylaşmanın, şükretmenin, bereketin timsali olan Aşure Günü'nün yanı sıra,  zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesi hüznünü de içinde barındırmaktadır.
 
Kerbela şehitlerini rahmetle anarken, Muharrem ayının; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızın daha da pekişmesine; dünya üzerinde barış, huzur ve mutluluk tohumlarının yeşermesine; gözyaşı, zulüm ve yaşanan olumsuzlukların sona ermesine vesile olmasını diliyorum. Bu vesileyle yeni Hicri  yılın milletimiz, tüm İslam ve insanlık alemi adına hayırlı, bereketli ve huzurlu geçmesini diliyorum.” dedi.
 
 
 
 
 
 
Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER çalışmalarını ve seçimlerde vermiş olduğu vaatleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Seçimlerde vermiş olduğu vaatlerden olan, senelerdir atıl durumda kaderine terk edilmiş olan  Şelale Restaurant tekrar vatandaşların hizmetine açıldı. Şelale Restaurantın açılışına İlçe Kaymakamı Y. Fatih KADİROĞLU, Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER, Zile Belediye Başkanı Lütfi VİDİNEL, YÖK Denetçisi M. Şükrü CANKURT, Başsavcı Necahattin ÖZTÜRK, Ak Parti İlçe Başkanı Orhan KOÇ, Pancar Kooperatifi Başkanı Yalçın BEKLER, İlçe Müftüsü Mehmet AKPINAR, Emniyet Müdürü Yüksel YILDIRIM, Özel İdare Müdürü Nazif YILMAZ , ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılışta konuşma yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER; “Bugün mutluluğu paylaşıyoruz. Mutluluklar paylaşıldıkça büyür. Biz bu şehirde Hep Bir Hallı Turhallılar olarak hüzünleri ve kederleri paylaşır, hüzünleri ve kederleri azaltırız. Mutluluk ve sevinçleri paylaşır, mutluluk ve sevinçleri de çoğaltırız. Bugün burada bir restaurant açılışında beraberiz. Sizler için manası bu. Ama bizler için manası, seçimler öncesine vermiş olduğumuz sözlerin yerine gelmesinden dolayı duyduğumuz onuru, mutluluğu anlatamam. Geçmiş yıllarda bir şekilde bu aziz milletin bütçesi ile yapılmış fakat daha sonra kaderine terkedilmiş tesislerimiz var. Bunlardan bir tanesi Büyük otel ve yanında bulunan olimpik açık, kapalı havuz. Bu yaz tatilinde biz büyük otelin açık ve kapalı havuzunu siz değerli hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Şuanda havaların soğumasından dolayı açık havuza girilmemesine rağmen, güzleri ve akşamları kapalı havuz hizmet vermeye devam ediyor. Yine bugün burada kaderine terk edilmiş olan bir tesisi açıyoruz. Biz bu tesisi devraldığımızda içerisi tamamen çürümüş, mutfağındaki araç ve gereçlerin tümü kullanılacak halde değildi. Çatısı akmış, çatısından akan sular içinde bulunan milyarlık araç, gereçleri kullanılamaz hale getirmişti. Bir tesis için en büyük bahtsızlığı, açılışının iki defa yapılmasıdır. Allah bu şehirde bu milletin tesislerinin açılışının ikinci defa yapılmasını bir daha nasip etmesin. Açılsın ve sürekli kullanılmaya devam edilsin. Aşağıdaki şelale ve yukarda havuzun bulunduğu bölgeyi eski haline getirdik. Şu anda Şelale Restaurantımızın elektrik tesisatı, mutfak eşyaları, iç dizaynı, mefruşatı tamamen değişti. Kamelyalar akıyor, oturma yerleri ve masalar parçalanmıştı hepsini tamir ettirdik, ışıklandırmasını tamamladık ve bugün bu muhteşem eserle birlikte karşınızdayız. Bunu yaparken birkaç şeyi amaçladık. İlk olarak verdiğimiz sözde duracağımızı gösterdik. İkinci olarak devlette devamlılık vardır, bizden öncekilerin yapmış olduğu eserleri bizden sonra da yaşatacağımızı ve üçüncü olarak da bir şeyi ne kadar güzel yapacağımızı gösterdik. Buradaki bu mefruşat düzenlemesi restorasyon yapılırken bana geldi birkaç kişi dedi ki, başkanım neden bu kadar büyük masraflarda bulunuyorsun, Bende kendilerine dedim ki; Turhal’ın insanı her şeyin en güzeline layıktır dedi. En güzeline layık olan sizlersiniz sevgili dostlar. Bundan dolayı hayırlı olsun, güle güle kullanın, Rabim ağzımızın tadını bozmasın, en kötü günümüz bugün gibi olsun.” dedi.
Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Mehmet AKPINAR tarafından dua yapıldı. Duanın ardından ilçe Kaymakamı, Belediye Başkanımız ve protokol Şelale Restaurantın açılışı için  kurdele kesimi yaptı.
Program gece havai fişek, lazer gösteri ve müzik dinletisi ile devam etti.

Turhal Belediyesi Bir hizmete daha imza attı. Konu ile ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER, “Asansörümüz Daha Kaliteli, Canınız Daha Güvenli” sloganı altında asansörlerin denetiminin yapılacağını söyledi. Belediyemiz tarafından bir firma ile yapılan sözleşme gereği yapılacak olan çalışmalarda denetimi geçen asansörlere “yeşil” etiket, geçemeyen asansörlere ise “kırmızı” etiket yapıştırılacak.

Asansörümüz Daha Kaliteli, Canınız Daha Güvenli” sloganı altında bir asansör firmasıyla yapmış oldukları sözleme gereğince tüm kamu binalarındaki ve şahıs binalarındaki asansörlerin denetleneceğini söyledi. İstanbul ve İzmir’de yaşanan asansör facialarına dikkat çeken Başkan Bekler, “Asansör kazalarından dolayı Türkiye’de her yıl yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybediyor. Göreve geldikten sonra özellikle Turhal’da kamu binaları olsun gerek özel binalar olsun asansörlerin denetlenip denetlenmediğini masaya yatırdık. Aslında 2008 yılında Sanayi Bakanlığı tarafından Asansör Bakım ve İşletme Yönetmenliği değişip ve asansörlerin denetimi çok sıkı bir takip altına alınmasına rağmen Turhal’da ihmal edildiğini gördük. Bunu üzerinde çalışmalarımızı tamamladık ve büyük bir asansör şirketiyle bir sözleşme imzaladık” dedi. Başkan BEKLER, yapılacak denetimlerde asansörlere durumuna göre etiket yapıştırılacağını ifade ederek, “Yeşil etiket yapıştırılmış asansörlerin güvenli olduğu, denetlenmiş olduğu, kullanılabilir olduğu anlaşılacak. Ancak sağlıklı olmayan, arızası olan güvenli olmayan asansörler üzerine de ‘kırmızı’ etiket yapıştırılacak. Kırmızı etiket yapıştırılmış asansörlere asla binilmeyecek, en kısa zamanda bina sakinleri tarafından ya da kamu binası ise kamu görevlileri tarafından asansörlerin bakım ve onarımı gerçekleştirilecek. Bakım ve onarımı gerçekleştirildikten sonra yeni asansör firması tarafından denetimi yapılıp yeşil etiket yapıştırılacak, ondan sonra asansörler kullanılmaya başlanacak” diye konuştu. Öte yandan yapılacak asansör denetimlerinde sözleşme gereğince 118 TL + KDV ödeneceği bildirildi.

Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER Turhal Pancar Kooperatifi Başkanlığı’na seçilen Yalçın BEKLER’ i makamında ziyaret etti. Belediye Başkanımıza ziyaretinde Başkan Yardımcıları Muzaffer EYİMAYA, Hakan ALPARSLAN, Yusuf GENİŞ ve Belediye Meclis Üyeleri eşlik etti.

Ziyarette konuşma yapan Belediye Başkanımız Yılmaz BEKLER: “Güzel bir yönetiminiz var. İlk defa projelerin konuşulmuş olduğu, ilk defa çiftçiye vaatlerin olduğu bir seçimi geride bıraktınız. Yine ilk defa bu seçimlerde 80 yıl sonra Turhal’da seçim yapıldı. Pankobirliğin merkezi Turhal olmasına rağmen Şeker Fabrikası Turhal’da olmasına rağmen bugüne kadar seçimler hep Tokat’ta yapılmış. İlklerin yaşandığı bir seçim oldu. İlklerin yaşandığı bu seçimde Turhal’ın da büyük bir kazanımı oldu. Cumartesi günü Turhal’da 10 bin tane çiftçi vardı. Çarşımız ana baba günüydü, lokantalarımız ve çay ocaklarımız tıklım tıklım doluydu. Turhallılara çok hoş bir imtihan verdik. Bu güne kadar “ilçeler bu tür büyük bir organizasyonun altından kalkamaz” diyorlardı. Biz Turhal olarak Kaymakamımızla, Belediye Başkanlığımızla, Pankobirlik görevlileriyle, yönetimiyle, Şeker Fabrikasıyla böyle büyük organizasyonların altından da kalkabileceğimizi gösterdik. Sizlere bundan sonra düşen görev çiftçiye vaat etmiş olduğunuz sözlerinizi yerine getirmek. Biz Turhal Belediyesi olarak Yalçın Bekler ve yönetimine inanıyor ve güveniyoruz. İnanıyorum ki gecelerinizi gündüzlerinize katarak, çalışacak ve vaatlerinizi de yerine getireceksiniz. Belediye olarak da her zaman bizlerden destek göreceksiniz. Rabbim çiftçimizin yüzünü güldürsün, sizlerin işlerini kolaylaştırsın, Turhal’ımız içinde hayırlı ve uğurlu olsun. Allah utandırmasın.” dedi.

Torba yasa kapsamında Su, ÇTV ve Emlak borçlarını yapılandırmak için belediyeye gelen vatandaşlarımız uygulamadan oldukça memnun.
 
Torba yasa kapsamında vatandaşların borç yapılandırmaları ile ilgili uygulama büyük ilgi gördü. Vadesi 30 Nisan 2014’ten önce olan emlak ve çevre temizlik vergileri ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları  ve yine vadesi aynı tarihten önce olan su kullanımından kaynaklanan alacaklar ile fer’ileri de yeniden yapılandırılacak.
 
Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın, 1 Aralık 2014 mesai saati bitimine kadar borçlu bulundukları idareye ( belediye-vergi dairesi) başvuruda bulunmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız, 31 Aralık 2014’e kadar peşin ödeme yapabilecek, taksitle ödeme seçeneği tercih eden borçluların ilk taksit ödemesi ise yine bu tarihe kadar olacak. Taksitler ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitle ödeyebilecekler.